Konope sa už v minulosti využívalo na liečebné účely. V tomto článku si túto problematiku priblížime a dozviete sa ako bolo konope využívané v rôznych obdobiach po celom svete a aké má účinky.
Konope bolo už v starovekých a stredovekých obdobiach využívané k liečbe. Pomocou tejto „zázračnej“ rastliny sa liečili rôzne somatické ochorenia. Máme na mysli napríklad bolesti hlavy, bakteriálne infekcie, horúčku, hnačky, reumatické bolesti a dokonca aj liečbu malárie. V minulosti pozornosť konope venovali aj rôzne kmene. Napríklad kmeň Xosa používal konope na liečbu zápalu kopýt u zvierat. Kmeň Fingo používal listy konope proti hadiemu jedu a ženy z kmeňa Suto fajčili konope na otupenie bolesti pri pôrode.
Na tlmenie bolesti sa konope využívalo aj v západnej medicíne. Tu ako prvý zaviedol terapeutické využitie konope írsky lekár Sir William Brooke O´Shaughnessy.Pred zavedením aspirínu sa konope bežne používalo ako analgetikum a v 2. polovici 19. storočia tvorilo v USA polovicu všetkých predávaných liečiv. Konope bolo veľmi populárne aj v Indii už od 4. storočia p.n.l. V tej dobe bolo však využívané najmä pre svoje psychotropné účinky. V Indii Arabská liečiteľská náuka (Unanu Tubbu) konope odporúčala na liečenie hnačky, nočného pomočovania, proti zápalu spojiviek, proti migréne, na tlmenie rôznych bolestí, na uvoľnenie kŕčov a svalového napätia, na zlepšenie chuti do jedla, pre lepší spánok a mnoho iného.
Rovnako aj v Severnej Amerike konope používali až do polovice 20. storočia k liečbe alebo k úľave pri rôznych chorobách. Ayurvedská kultúra prvé používanie konope doložila až na prelome 12. a 13. storočia, v humánnej i veterinárnej medicíne. V Európe bolo konope pred prohibíciou (1919) bežne používané ženami proti menštruačným bolestiam, údajne aj britskou kráľovnou Viktóriou. V Čechách sa listy konope používali ako obklad spolu s octom a jalovcom na bolesť hlavy.
Vyššie spomínaný prierez profesora mikrobiológie a epidemiológie MUDr. Jána Kabelíka z LF UP, sa nenápadne podobá tomu, načo je zameraný výskum kanabinoidov a ich liečebné využitie
v súčasnej medicíne.
Objav kanabinoidných receptorov v roku 1988 a následne objav endogénnych látok viazaných na tieto receptory v roku 1992, objasnili, prečo je konope vhodným liekom na rôzne druhy problémov. Okrem toho sa ukázalo, čo je vlastne cieľom kanabinoidov a endokanabinoidov v našom tele a ako hlboko je tento systém zapojený do riadenia homeostázy, teda rovnováhy v našom tele. Z konopných látok sa najväčšia pozornosť venuje hlavne tetrahydrokanabinolu (THC) a kanabidiolu (CBD), čo sú zrejme najviac preskúmané substancie s mnohými preukázanými liečebnými účinkami.
Na terapeutickom efekte sa však okrem doposiaľ známych 144 kanabinoidných látok podieľa aj ďalších 1280 látok konope, ako sú terpény, terpenoidy, flavonoidy, aminokyseliny a peptídy, vitamíny a iné. Niektoré látky sú účinné samy o sebe a ďalšie z nich prispievajú k aktivite svojim synergickým účinkom. Vyššie spomínaným látkam, ale i iným, sa budeme podrobnejšie venovať v ďalších článkoch.
Je dôležité dodať!
Liečebné konope slúži ako „orphan drug“, teda ako liek používaný pri liečení vzácnych chorôb. Veľká časť týchto chorôb je nevyliečiteľná, ale dokáže zlepšiť kvalitu života postihnutého človeka. Doc. RNDr. Lumir Ondřej Hanuš, DrSc., špičkový vedec s dlhoročnými praktickými skúsenosťami, jeden z objaviteľov prvého endogenného kanabinoidu – anandamidu zdôrazňuje že: „konope nelieči vždy, nelieči každého, nelieči každú chorobu a nelieči každé štádium choroby“. Opisuje, že na jeho prednáškach a seminároch sa stretol s radom pacientov, ktorí sa liečili na rôzne choroby a popisovali účinky konope od zlepšenia zdravotného stavu, cez možné odstránenie nepriaznivých symptómov až po úplne vyliečenie. Dôležité je dodať, že to, čo zaberá u jedného človeka nemusí zaberať u druhého.
Zdroj:
LANDA, L. JURICA, J. a kol. 2020. Léčebné konopí v současné medicínske praxi. Praha: Granda Publishing.
https://www.webmd.com/mental-health/addiction/marijuana-use-and-its-effects#2
Všetky informácie uvedené na tejto webovej stránke, ako aj informácie, ktoré sú prostredníctvom tejto webovej stránky poskytované, slúži len na vzdelávacie účely. Žiadna z informácií tu uvedených nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a nemožno takúto informáciu považovať za lekársku radu či odporúčanú liečbu. Táto webová stránka nepodporuje, neschvaľuje ani neobhajuje dovolené či nedovolené užívanie omamných alebo psychotropných látok či páchanie inej nezákonnej činnosti.