Konope a jeho využiteľnosť – 2. časť

Konope a jeho využiteľnosť – 2. časť

Zdieľať:
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
predošlom článku sme písali o spracovaní konopy na výrobu papiera a látky, no využiteľnosť tejto rastliny ma oveľa širší rozsah.

Konopná izolácia: Na výrobu tejto ekologickej izolácie sa používa technické konope, ktorému sa darí aj na nie veľmi úrodnej pôde a v priebehu štyroch mesiacov dorastá do výšky štyroch metrov. Pikoškou je to, že vznik CO2 pri výrobe jedného m3 konopnej izolácie je menší ako množstvo CO2, ktoré konope odbúra vo fáze rastu. Konopná izolácia môže byť vyrobená z konopných vlákien alebo zo sypanej konopy (konopné pazderie). Je šetrná k prírode a ponúka zdravé bývanie nie len v drevostavbách, ale aj v klasických murovaných domoch, kde ju môžeme použiť ako výplň do striech, obvodových stien, stropov, podláh alebo priečok.

Konope a jeho využiteľnosť - 2. časť
Konopná izolácia

Výhody konopnej izolácie:
1. perfektná akumulačná schopnosť – konopná izolácia má dvojnásobnú akumulačnú schopnosť ako iné izolačné materiály a tým dokáže efektívne uvoľňovať vzniknuté teplo pri vykurovaní
2. dlhá životnosť – svojou dobrou odolnosťou, funkčnosťou a tvarovou stálosťou ponúka dlhodobú účinnosť
3. výborne akustické vlastnosti – konopná izolácia ponúka aj vysokú zvukovú pohltivosť
4. vysoká paropriepustnosť – nízky faktor difúzneho odporu zabraňuje kondenzovaniu vodných pár, čo vplýva na kvalitu vnútornej mikroklímy
5. optimálne tepelnoizolačné vlastnosti – znižuje tepelné úniky, čo v zime prispieva k zníženiu nákladov na vykurovanie a zároveň v lete chráni stavbu pred prehrievaním

6. pevná a zároveň pružná izolácia
7. Reguluje a absorbuje vlhkosť – konopná izolácia má túto výhodu oproti minerálnym izoláciám  vďaka tomu, že dokáže rozviesť vlhkosť, ktorá nie je kumulovaná na jednom mieste, ale odvádza sa po vláknach do celej plochy
8. odolnosť voči plesniam a škodcom
9. príjemná na dotyk, nedráždi dýchacie cesty, nesvrbí, neškriabe
10. ekologická a 100% obnoviteľná

Konopná izolácia ponúka mnoho výhod oproti klasickým izoláciám a preto sa radí medzi špičku izolačných materiálov.

Konopný plast: Tento materiál sa vyrába z celulózových vlákien, ktoré obsahuje stonka konope (až 70%). Vďaka vysokému obsahu biopolyméru je konopný plast mimoriadne odolný a pevný. Túto jeho vlastnosť využil už v roku 1941 Henry Ford na výrobu auta, ktorého karosárske diely boli vyrobené z konopného plastu a poháňané biopalivom vyrobeného z konope. Môžeme ho nazvať aj bioplast, pretože neznečisťuje a šetrí životné prostredie.
Konope a jeho využiteľnosť - 2. časť

Výhody konopného plastu:
1. vysoká odolnosť – 3x pevnejší ako plast vyrábaný z ropy
2. šetrný k životnému prostrediu (rozklad trvá od 3-6 mesiacov)
3. recyklovateľný
4. nižšia hmotnosť oproti tradičným plastom
5. netoxický a nie je nebezpečný pre človeka
6. niektoré druhy konopných plastov sú nehorľavé

Konopný plast je vhodný materiál na výrobu všetkých plastových predmetov, ktoré používame v každodennom živote a dokáže úplne nahradiť plast vyrábaný z ropy. Jedinou nevýhodou konopného plastu je cena, ktorá prevyšuje trojnásobok ceny klasických plastov. Konopný plast je materiálom budúcnosti, ktorý dokáže pomôcť našej planéte. To si uvedomuje aj  svetová firma LEGO, ktorá vyhlásila, že do roku 2030 bude konopný plast hlavným výrobným materiálom ich hračiek.

Olej z konopných semien: Získava sa lisovaním konopných semien za studena a má prirodzenú výraznú orechovú alebo trávovú chuť. Lisovaním za studena sa využíva len minimálne teplo a tým si zachováva olej všetky cenné látky, výživovú hodnotu, chuť a vôňu. Obsahuje až 80% nenasýtených mastných kyselín omega 3 a 6, ktoré si ľudský organizmus nevie sám vyrobiť. Obsahuje taktiež aminokyseliny (arginín), polyfenoly (sitosterol), minerálne látky (vápnik, draslík, horčík a železo) a vitamíny (A, B, C, D, E, K). Svojím bohatým zložením sa konopný olej radí medzi najzdravší zo všetkých rastlinných olejov.

Konope a jeho využiteľnosť - 2. časť
Konopné semená


Výhody oleja z konopných semien:

1. posilňuje imunitný systém
2. antibakteriálne a regeneračné schopnosti
3. znižuje príznaky PMS
4. spomaľuje procesy starnutia
5. silný protizápalový účinok
6. chráni obličky
7. znižuje oxidačný stres
8. pozitívny vplyv na zdravé srdce a mozog
Konopný olej zo semien

Konopný olej môžeme využívať vnútorne alebo na vonkajšie použitie ako napríklad súčasť mastí a krémov, ktoré sa často používajú pri kožných problémoch. Svoje miesto si nájde aj v kuchyni, ale v studenej forme, na dochutenie šalátov a iných jedál. Nie je vhodný na vyprážanie a varenie, pretože sa prepaľuje pri nízkej teplote a stráca všetky účinné látky.

Zdroj:
https://prirodneizolacie.sk/konopne-izolacie/
https://inardex.sk/konopna-izolacia/
https://hashmuseum.com/en/cannabis-knowledge/industrial-hemp/hemp-based-plastic/
https://www.brainmarket.sk/blog/konopny-olej-vyhody–ucinky-a-jeho-pouzitie-v-kuchyni/
https://www.cannabistech.com/articles/hemp-plastics-a-look-at-the-pros-and-cons/

Všetky informácie uvedené na tejto webovej stránke, ako aj informácie, ktoré sú prostredníctvom tejto webovej stránky poskytované, slúži len na vzdelávacie účely. Žiadna z informácií tu uvedených nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a nemožno takúto informáciu považovať za lekársku radu či odporúčanú liečbu. Táto webová stránka nepodporuje, neschvaľuje ani neobhajuje dovolené či nedovolené užívanie omamných alebo psychotropných látok či páchanie inej nezákonnej činnosti.