Migréna je známe chronické záchvatové ochorenie, ktorým trpí viac než 800 miliónov ľudí po celom svete. Najviac sa vyskytuje u žien (cca 25%), no postihuje aj mužov (cca 8%) a deti (cca 15%). Najčastejšie sa migréna vyskytuje u ľudí v najproduktívnejšom veku od 25-50 rokov.
WHO (svetová zdravotnícka organizácia) zaradila migrénu medzi top 20 ochorení, ktoré najviac ovplyvňujú život človeka. Nie každá migréna sa prejavuje rovnako no najčastejším prejavom je bolesť hlavy, nevoľnosť, citlivosť na hluk a svetlo.
Poznáme niekoľko druhov migrén:
1. Očná – záchvaty zrakových porúch spojené so zahmleným videním, cik-cak obrazce, svetlé záblesky, mihotajúce sa body, skreslené obrazy atď., trvá približne 30min a po záchvate sa ľudia môžu cítiť malátny resp. unavený
2. Bazilárna – bolesť hlavy spojená s neurologickými príznakmi (závraty, pískanie v ušiach, zmätenosť), môže trvať niekoľko minút až 1 hodinu
3. Hemiplegická – motorická slabosť spojená s paralyzovaním celého tela, môže trvať niekoľko minút až 24hod
4. Vestibulárna – citlivosť na pohyb spojená so závratmi, mdlobou, bolesťou krku, pocitom tlaku v hlave a uchu
5. Chronická – najmenej rozšírená migréna, ktorá sa prejavuje dlhodobo a pravidelne (niekedy aj niekoľko týždňov)
6. Menštruačná – bolesť hlavy spojená s hormonálnym výkyvom
7. Abdominálna – silná bolesť, ataky v oblasti brucha okolo pupka, bolesť sprevádzaná vracaním, vyskytujú sa čierne kruhy pod očami, trvá 1-2 hodiny, vo výnimočných prípadoch až 3 dni
Príznaky migrény:
– pulzujúca bolesť hlavy, ktorá sa pohybom zhoršuje
– zvracanie
– nevoľnosť
– citlivosť na svetlo a hluk
– malátnosť, únava
– zahmlené videnie
– podráždenosť
– depresia
Najčastejším príznakom je silná intenzívna bolesť hlavy, ktorá môže ovplyvniť ľudí natoľko, že nie sú schopní fungovať v bežnom živote. Bolesť sa často prejavuje v oblasti spánkov, čela alebo okolia očí.
2/3 ľudí trpiacich migrénou postihuje bolesť jednej polovice hlavy a približne 1/3 ľudí trpí obojstrannou (difúznou) bolesťou hlavy. Množstvo záchvatov je individuálne, tzn. niekto nemá migrénu vôbec počas celého života a naopak niekto trpí migrénou pravidelne.
Čo môže spôsobiť migrénu:
– stres a nepokoj
– nedostatok alebo nadbytok spánku
– nervové a fyzické napätie
-bolesti zubov
-zvýšený krvný tlak
-hormóny (menštruácia)
– nadmerné množstvo kofeínu
– alkohol a fajčenie
– jedlo
– ostré alebo blikajúce svetlo
– intenzívne pachy
– genetická dispozícia
– niektoré lieky
Až v 25% prípadov sú spúšťačom migrén potraviny ako napríklad čokoláda, tvrdé syry, údeniny, paradajky, orechy, citrusy, vyprážané jedlá a nápoje ako káva, energetické nápoje s obsahom kofeínu, červené a šumivé víno, pivo a tvrdý alkohol.
Ako predísť migréne:
– dostatok spánku
– minimalizovať stres, alkohol a fajčenie
– relaxačné cvičenia
– tráviť čas s pozitívnymi ľuďmi
– pohyb a šport
– masáže
– upraviť jedálniček (konzumovať vajcia, tmavé pečivo, ryby, hydinu, zázvor, čerešne, ananás, strukoviny, olivy atď.)
– konopné extrakty CBD, CBG alebo CBN
Prieskum u pacientov trpiacich migrénou na Slovensku naznačuje, že od výskytu prvých príznakov až po stanovenie diagnózy prejdú až 4 roky. Hlavným pravidlom počas migrény je byť v tichu, tme a pokoji. Na zvládnutie migrény môžete použiť lieky proti bolesti alebo zmeniť životosprávu a životný štýl. Vyhnite sa aj vyššie spomínaným spúšťačom migrénových stavov.
Kanabinoidy (CBD, CBG a CBN) proti migréne:
Konopné extrakty s plným spektrom sú možnosťou ako predísť a bojovať s migrénovými stavmi a bolesťou hlavy. Jednou z hlavných príčin vzniku migrény je uvoľňovanie nadmerného množstva serotonínu v krvných doštičkách a práve kanabinoidy tento proces môžu spomaľovať.
V roku 2020 prebehla štúdia, ktorá zistila, že za určitých okolností môže CBD zmierniť bolesť hlavy a zápal. Okrem iného CBN môže rapídne zlepšiť spánok, ktorý je potrebný pri zvládaní migrén a zároveň CBG môže zmierňovať problémy spojené s nevoľnosťou a zvracaním.
Zdroj:
http://osevneu.jfmed.uniba.sk/deti1-3-2.php
https://www.kupeledudince.sk/ochorenia-a-liecba/migrena-a-jej-priciny
https://www.mojalekaren.sk/clanok/migrena-a-jej-liecba/
https://accpjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/phar.1673
https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/head.13345
Všetky informácie uvedené na tejto webovej stránke, ako aj informácie, ktoré sú prostredníctvom tejto webovej stránky poskytované, slúži len na vzdelávacie účely. Žiadna z informácií tu uvedených nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a nemožno takúto informáciu považovať za lekársku radu či odporúčanú liečbu. Táto webová stránka nepodporuje, neschvaľuje ani neobhajuje dovolené či nedovolené užívanie omamných alebo psychotropných látok či páchanie inej nezákonnej činnosti.