Zápalové kožné ochorenia trápia ľudí v každej vekovej kategórii vrátane detí, adolescentov a dospelých. Na Slovensku týmito problémami trpí skoro každý druhý človek. Zväčša sa objavujú vo forme psoriázy, atopického ekzému, akné alebo melanómu. Najčastejším príznakom poškodenej kože je svrbenie, suchosť, začervenanie, krvácanie, pocit pálenia, pľuzgiere, lišaje atď.
Psoriáza (lupienka): Je chronické zápalové ochorenie organizmu, ktoré trápi až 80 miliónov ľudí na svete. Psoriáza sa objavuje v akomkoľvek veku a prejavuje sa ružovými škvrnami so suchými odlupujúcimi sa šupinkami. Postihnuté miesta môžu svrbieť, praskať a krvácať. V súčasnosti nevieme psoriázu úplne vyliečiť, ale prípravkami ako je CBG alebo CBD môžete zmierniť jej priebeh.
Akné: Je najčastejším zápalovým chronickým ochorením najmä v adolescentom veku (80% populácie). Vzniká uzatvorením vývodov mazových žliaz, čo vedie k ich zápalu. Vznik je podmienený hormonálnymi zmenami alebo dedičnosťou.
Atopický ekzém: Je chronické zápalové ochorenie a patrí medzi najčastejší kožný problém u detí, dojčiat ale aj dospelých. Prejavuje sa zapálenou, začervenanou a popraskanou kožou, ktorá svrbí. Za jeho vznik môže dedičnosť alebo veľmi suchá pokožka, ktorej chýbajú lipidy ochraňujúce zdravú kožu pred napr. roztočmi.
Herpes (opar): Je infekčné nákazlivé ochorenie vyvolané herpetickými vírusmi, ktoré je medzi ľuďmi najviac rozšírené (až 95%). Šíri sa priamym kontaktom a po prvom infikovaní zostáva tento vírus v tele navždy. Objavuje sa nepravidelne a postihuje najmä kožu a sliznicu, niekedy aj orgány. Prejavuje sa svrbením a pálením.
Koža:
Koža je najväčším a najviditeľnejším orgánom ľudského tela s rozmerom 2m² a tvorí skoro 1/6 našej hmotnosti. Skladá sa z troch vrstiev, (pokožka, škára a podkožie) ktoré sa skladajú z niekoľkých ďalších vrstiev. Dôležitou súčasťou sú taktiež folikuly, potné a mazové žľazy.
Starostlivosť o ňu netreba zanedbávať, pretože koža slúži ako ochrana organizmu pred vonkajším vplyvom (chlad, teplo, nárazy, odieranie, UV žiarenie, vnímanie pocitov atď.) Okrem toho udržuje optimálne množstvo vody, reguluje telesnú teplotu a veľakrát indikuje, ak niečo v tele nie je v poriadku napr. alergickými reakciami.
Druhy kožných ochorení:
– bakteriálne (akné, lepra, impetigo)
– parazitické (svrab, vši)
– vírusové (bradavice, opar-herpes, ovčie kiahne)
– chronické (ekzém, neurodermatitída, psoriáza)
– kozmetické (mastná alebo suchá pleť, vrásky, strie, keratóza)
– mykotické (plesne, lupiny)
Okrem vyššie spomínaných ochorení, koža nepriamo vplýva aj na psychiku človeka, pretože je najviditeľnejším orgánom. Ak je nezdravá mnoho ľudí sa hanbí alebo pociťuje menejcennosť a naopak so zdravou a čistou pokožkou sa cítime lepšie, atraktívnejšie a sebaisto.
Čo ovplyvňuje kvalitu kože?
– UV žiarenie
– dym
– voda
– teplota
– vlhkosť prostredia
– genetika
– vek
– ochorenie orgánov a kože
– prašné prostredie
– hygiena
– užívanie niektorých liekov
Aký vplyv majú kanabinoidy (CBD, CBG) na kožu?
Výsledky experimentálnych štúdií ukázali, že endokanabinoidný systém môže v koži (rovnako ako v iných orgánoch a tkanivách) ovplyvňovať rôzne procesy – rozmnožovanie buniek a odlišovanie keratinocytov, rast vlasov, produkciu kožného mazu, zníženie svrbenia a bolesti či imunitnú a zápalovú odpoveď. Lekári a vedci na celom svete sú účinkami CBG nadšení a chystajú budúci výskum v kombinácii s ďalšími kanabinoidmi.
Okrem toho, jeho protizápalové a protirakovinové vlastnosti vyvolali obrovský záujem. Zvyšuje produkciu prírodných „zvlhčovačov“ na pokožke. CBG sa tak ukazuje ako možný kandidát na vývoj nových liekov, na prevenciu, kontrolu a liečenie stavov, kde patologické zápalové reakcie a abnormálna proliferácia buniek predstavujú hrozbu.
CBG môžete používať vo forme krému alebo oleja, ktorý aplikujete priamo na postihnuté miesto alebo sublingválne.
Zdroj:
https://www.webnoviny.sk/na-slovensku-trpi-koznym-problemom-v-priemere-kazdy-druhy-clovek-v-ramci-trhu-koze-budu-nazivo-diskutovat-dermatologovia/
https://www.eucerin.sk/o-kozi/zaozekladne-informacie/struktura-a-funkcie-k
https://zdravoteka.sk/choroby/infekcne-ochorenia-koze/
Všetky informácie uvedené na tejto webovej stránke, ako aj informácie, ktoré sú prostredníctvom tejto webovej stránky poskytované, slúžia len na vzdelávacie účely. Žiadna z informácií tu uvedených nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a nemožno takúto informáciu považovať za lekársku radu či odporúčanú liečbu. Táto webová stránka nepodporuje, neschvaľuje ani neobhajuje dovolené či nedovolené užívanie omamných alebo psychotropných látok či páchanie inej nezákonnej činnosti